#1 2008-04-25 19:18:32

Sprawiedliwy

Kryształ

Zarejestrowany: 2007-11-03
Posty: 47

Święta geometria.

Jako, że tematyka z zakresu świętej geometrii może zainteresować różne osoby na tym forum pozwoliłem sobie otworzyć swój wątek w tym temacie. Przedstawiając różne kwestie będę opierał się na różnych źródłach, starając się scalić inforomacje w spójną (mam nadzieję) całość.  Jako, że pisałem już w tym temacie na dwóch innych forach, pozwolę sobie wrzucić opracowane juz tematy. Ich tresć układa się według tego, jak reagowali na określone wątki różni forumowicze. Pozdrawiam.


1. CZYM JEST ŚWIĘTA GEOMETRIA

Bogun pozwól, że wykorzystam twą różę do zwrócenia uwagi na świętą geometrię.
Twoja róża odzwierciedla (w uproszczeniu) geometryczne podstawy życia. Kto zechce niech porówna sobie poniższe zdjęcie róży i jej szkielet wygenerowany matematycznie w oparciu o zasady świętej geometrii. (Tutaj: 10 spiral złotego podziału opisanych na pięciokącie foremnym)

Czym jest święta geometria?

Święta Geometria zawiera klucz do tego, jak Duch stwarza świat przy pomocy określonych wzorów, z których każdy tworzy określoną funkcję Życia lub Świadomości.

http://img160.imageshack.us/img160/8720/rosevm6.jpghttp://img122.imageshack.us/img122/1102/rozaserca1fk2.jpg
"Święta Geometria znaczy dosłownie "święte mierzenie Ziemi". (...)


Święta Geometria zawiera klucz do tego, jak Duch stwarza świat przy pomocy określonych wzorów, z których każdy tworzy określoną funkcję Życia lub Świadomości. (...)

Każdy wzór w Świętej Geometrii jest jak "litera" w "świętym alfabecie". Każdy wzór tworzy określona funkcję Życia i Świadomości. Można nauczyć się czytać te "litery" (wzory) i "wymawiać słowa" za pomocą tych twórczych, boskich form. Możemy wtedy czytać księgę natury i używać języka świętej geometrii samego Ducha, aby tworzyć optymalne efekty w działaniach, których się podejmujemy.

Święta Geometria pozwala nam bezpośrednio rozumieć "geometryczny system kodowania", którego używa Duch dla zamanifestowania wszelkiego Życia i Świadomości. Daje nam ona istotny wgląd w podstawy funkcjonowania ducha i materii - wgląd, który może być użyty zarówno do celów duchowych jak i naukowych. Pozwala nam uzdrowić bolesne rozdzielenie między duchowością i racjonalnym, naukowym rozumowaniem, które przenika współczesne społeczeństwo i życie naszej własnej duszy.

Świętej Geometrii nauczano przez tysiąclecia adeptów rozwoju duchowego różnych tradycji duchowych całego świata z ważnego powodu: może być ona zastosowana do przemiany naszej życiowej energii, świadomości i świata wokół nas w najbardziej korzystny dla nas sposób.

Jednym z powodów, dla którego niegdysiejsze sekretne nauki Świętej Geometrii są dzisiaj upubliczniane jest fakt iż wiedza ta może być zastosowana, aby pomóc nam samym i naszej planecie."


Jest to autorskie tłumaczenie tekstu  ze strony: http://www.vesica.org/sacredgeometry-faq.html

Offline

 

#2 2008-04-25 19:28:28

Sprawiedliwy

Kryształ

Zarejestrowany: 2007-11-03
Posty: 47

Re: Święta geometria.

2. KSZTAŁT WSZECHŚWIATA

Witold napisał:

Geometria nie może być święta
Geometria nie może być świętością
Nie twórzcie sobie  "ołtarzyków".

Witoldzie, geometria "jako taka" nie jest święta, ale te jej zasady, które leżą u podstaw objawiania się naszego Universum można  (właśnie z racji tej ich funkcji) nazwać świętymi. Stąd "święta geometria"... KILKA słów o niej poniżej.


  Wszystko w objawionym świecie
  opiera się
  na Boskich Wzorcach Stworzenia
  zwanych
  Świętą Geometrią.

W 2003 roku świat naukowy obiegła informacja:
(...) Kosmolodzy z Francji i USA sugerują dziś, że wszechświat może być skończony i uformowany na kształt dwunastościanu"
Twierdzą, że taki kształt może wyjaśnić "wymiary kosmicznego mikrofalowego promieniowania tła"


Źródło:
http://physicsworld.com/cws/article/news/18368#polygon


Zostało to opisane w prestiżowym magazynie Nature (październik 2003)


http://images26.fotosik.pl/128/2fb0ecbd01a615e2.jpg

http://www.nature.com/nature/journal/v4 … e01944.pdf


O tym samym na stronie Wintera.
http://www.goldenmean.info/gravitycause/

Na tej ostatniej stronie autorzy dodają, że fizycy opisani w Nature nie zauważyli, że jedynie taki kształt wszechświata (12stościanu) umożliwia doskonałą kompresję i akcelerację fal. A już Albert Einstein powiedział, że  taka kompresja/akceleracja jest źródłem grawitacji i powstania materii jako takiej.

Kilka profesorskich słów z portalu e-gnosis:

"9 października 2003 został opublikowany w Nature głośny od razu artykuł pod (jak zwykle bywa w takich przypadkach) technicznie brzmiącym tytułem: Dodecahedral space topology as an explanation for weakwide-angle temperature correlations in the cosmic microwave background. W pracy jej autorzy — francuscy astrofizycy i amerykański matematyk — stwierdzali, iż analiza najnowszych danych fluktuacji mikrofalowego promieniowania tła prowadzi do wniosku, że Wszechświat jest jako całość sferyczny, posiada jednak przy tym subtelną strukturę topologiczną, którą jest tzw. niejednospójna trójrozmaitość Poincarego (...)

Mówiąc w uproszczeniu Wszechświat miałby mieć dodatni promień krzywizny, rozmiary skończone oraz posiadać symetrię dwunastościanu foremnego — dodekahedru. (...)

Rezultat ten wzbudził dziennikarską sensację[33], przyjęto go jednak w środowiskach naukowych z rezerwą. Podnoszono fakt, że dane, na których go oparto, nie były jeszcze dostatecznie pełne oraz jednoznaczne[34]. Niemniej na wiosnę następnego roku zespół złożony z kolei z polskich astronomów i francuskiego astrofizyka opublikował wyniki badań, które uprawdopodobniły hipotezę Weeksa i Lumineta[35]. Tym razem w komentarzach podniesiono fakt, iż już bez mała 2.5 tys. lat temu kosmologia pitagorejsko-platońska przewidywała mniej więcej taką właśnie budowę Kosmosu.

Jak mówił wówczas Krzysztof Ciesielski z Instytutu Matematyki UJ:  „Istnieje tylko pięć wielościanów foremnych zwanych bryłami platońskimi. Platon, jeden z największych greckich filozofów, w dialogu zatytułowanym Timajos przypisał im cztery żywioły, z jakich — według starożytnych — miał być zbudowany świat. Z ogniem skojarzył czworościan, z ziemią — sześcian, z powietrzem — ośmiościan, a z wodą — dwudziestościan. Pozostała jeszcze ostatnia bryła foremna — dwunastościan. Platon napisał, że ‘Bóg wykorzystał ją, kiedy malował Wszechświat’, nawiązując pewnie do wcześniejszej tradycji Pitagorejczyków, którzy uważali dwunastościan za stelaż czy wręgi, na których zostały oparte niebiosa.

http://images31.fotosik.pl/35/463cad471ad767d4.jpg

Gdyby hipoteza polskich kosmologów o dwunastościennej symetrii kosmosu okazała się prawdziwa, dowodziłoby to niezwykłej intuicji starożytnych”[36].


Jednakże tłumaczenie owej niezwykłej obserwacyjnej pyellowykcji starożytnych „intuicją” jest typowym wyjaśnianiem ignotum per ignotum. Każda intuicja bowiem jest jakimś (choć nie w całości uświadomionym) procesem myślowym i na czymś się opiera. Tymczasem pitagorejczyk Filolaos, który (na ile dziś to wiadomo) jako pierwszy głosił 2.5 tys. lat temu pogląd o dodekahedralnej budowie „sfery kosmosu” [por. rys. na końcu posta] nie posiadał żadnych technicznych możliwości obserwacyjnych zauważenia tegoż faktu. Na jakiej podstawie mógłby więc wysnuć taki wniosek? Stoimy tu wobec prawdziwej zagadki, wobec której współczesna astronomia okazuje się, przynajmniej jak dotąd, bezradna.

Źródło :

http://gnosis.art.pl/e_gnosis/aurea_cat … _nic01.htm


[b]Czy to jest kształt wszechświata?


http://images30.fotosik.pl/128/8e89b4a571e5b682.jpg

Dwunastościan - rysunek w trzech wymiarach
(bryła ta składa się z 12 pięciokątów foremnych)
http://img238.imageshack.us/img238/1103/slide0232ad2.th.gifSkoro Bóg użył pięciu brył, aby "namalować wszechświat",
to zobaczmy jak bryły te łączą się ze sobą tworząc "stelaż wszechświata".Oto w jaki sposób "zagnieżdżają się" w sobie kolejne bryły platońskie.


Konstruujemy ośmiościan.
http://images32.fotosik.pl/85/d5bb42ec2aeadaf3.jpg     http://images31.fotosik.pl/85/33fe79b0ca7d48bd.jpg

Ośmiościan
http://images31.fotosik.pl/85/5ed68f5124bb74b9.jpg

1 czworościan na opisany na ośmiościanie
http://images28.fotosik.pl/130/062f5e0e972c0cea.jpg

2 czworościany opisane na ośmiościanie = tzw. Star Tetrahedron
(niebieskie gwiazdki pokazują wierzchołki pierwszego czterościanu)
http://images34.fotosik.pl/85/5425e7e9b6e459a8.jpg

Tu Star Tetrahedron widać wyraźniej (w dwóch wymiarach jest to tzw. GWIAZDA DAWIDA)
http://images24.fotosik.pl/130/4d4b46954caa130e.jpg

Widok pod innym kątem - widać, że wierzchołki obu czterościanów tworzą sześcian, tzw. Sześcian Metatrona.
Wierzchołki wyjściowego ośmiościanu (czerwone kulki) stykają sie ze środkami ścian sześcianu.
http://images23.fotosik.pl/129/ae3c8c9c2fc5bf20.jpg

Wierzchołki sześcianu połączone krawędziami (Sześcian Metatrona):
http://images33.fotosik.pl/86/5af86c7d7dfe74d6.jpg

Budowanie reszty.
Dwudziestościan i dwunastościan buduje się w sposób bardziej złożony, ale ostatecznie powstaje całość tzw. Gwiazda Matka. http://images25.fotosik.pl/128/1cd7e17d0666f561.jpghttp://images34.fotosik.pl/85/51f98972271acedd.jpg

Następnie mona zagnieżdżać w sobie na przemian dwudziestościan i dwunastościan:
PRZEDŁUŻENIE krawędzi 12-stościanu tworzy 20-stościan, a następnie
przedłużenie krawędzi 20-stościanu tworzy 12-stościan - i tak w nieskończoność!
http://images24.fotosik.pl/130/d9279d8435442ddd.jpg

Połączenie wierzchołków Gwiazdy Matki tworzy zewnętrzny DWUNASTOŚCIAN, który
- jak twierdzi Platon i sugeruje współczesna astrofizyka  -
jest ostateczną osnową wszechświata, zawierająca w sobie pozostałe bryły i ich kombinacje.


http://images29.fotosik.pl/129/3cf70464455fafcf.jpg
PONIŻEJ: PRZYKŁADY ZE ŚWIATA I MIKROŚWIATA


KRYSZTAŁY

Wzory, w jakie układają sie atomy kryształów - soli i berylu.
(Otrzymane dzięki przepuszczeniu promieni Roentgena wzdłuż osi atomowej matrycy kryształów.)

http://images23.fotosik.pl/112/7d673cdfdc987cdb.jpg
 

      SÓL . . . . . . .   i . . . . . . . . BERYL


[size=14]
I trochę natury:
Kryształ hexagonalny:


http://img231.imageshack.us/img231/6338/han22cui5.jpg

Cała galeria kryształów odpowiadających niektórym bryłom:

http://mineral.galleries.com/minerals/s … mmetry.htm


[b]Na pożegnanie zimy, trochę płatków śniegu (KLIKNĄĆ na obrazek, aby powiększyć)/b]

http://img208.imageshack.us/img208/5526/469pxsnowflakeswilsonbeic9.th.jpg

Płatki spod mikroskopu elektronowego:

http://img394.imageshack.us/img394/6081/snowflakecaptuyellowbyamicab0.th.jpg

http://img379.imageshack.us/img379/2010/obrazpatkwnieguwduympowvj4.th.jpg

Źródło:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Kryszta%C5%82_lodu

Offline

 

#3 2008-04-25 20:01:00

sly6

Kryształ

4817774
Zarejestrowany: 2008-01-30
Posty: 73

Re: Święta geometria.

Dziękuję to do mnie trafia.

Offline

 

#4 2008-04-25 23:30:14

Sprawiedliwy

Kryształ

Zarejestrowany: 2007-11-03
Posty: 47

Re: Święta geometria.

3. ŚWIĘTA GEOMETRIA W PRAKTYCE


Krzysiek napisał:

Kiara napisał:

Krzysiu (…) Nie mozna blokowac przeplywu informacji. (...) Zeby cokolwiek moglo byc zbudowane musza być wzorce. Jezeli sa nieprawidlowe, wczesniej czy pozniej budowla runie.

To, że Ty możesz w te tematy wchodzić względnie bezpiecznie, bo tkwisz w szerszej płaszczyźnie odniesienia, nie oznacza to, że są to bezpieczne spekulacje dla innych... Po prostu delikatnie zniechęcam...

Wybacz Krzysiek, ale mam wrażenie, że urwałeś się nieco z choinki. Jeśli chodzi o powyższe geometryczne "klocki lego", to bawią się nimi dzieci, a produkuje je firma
http://www.zometool.com/

Natomiast wykłady na temat świętej geometrii i architektury opartej na jej zasadach, prezentowane są dla tysięcy ludzi na całym świecie - poczynając od dzieci, a na dorosłych kończąc. Zamieszczam Ci okładkę książki pt. "Świadome dzieci". Uczy ona m.in. o ekstazie, świętym graalu, świętej geometrii, harmonii serca, nieśmiertelności, ruchu, diecie,  itp. i jest adresowana do dzieci.


http://img527.imageshack.us/img527/910/coveranf5.th.jpg (kliknąć, aby powiększyć)

A tutaj są slajdy do pomysłów i realizacji architektonicznych opartych na zasadach świętej geometrii. Nazywa się to BioArchitekturą, czyli architekturą służącą życiu poprzez koncentrację energii przenikającej wszechświat.
http://www.goldenmean.info/riceexamples/index.htm
Na początku jest dużo szkiców, np. kształt „podwójna vesica” - nr 39, kształt pentagonalny - nr 59 czy kształt heksagonalny - nr 56,
ale wystarczy kliknąć np. na numer 89 lub 155 i ukażą się już konkretne realizacje :-)


To nie są Krzysiek spekulacje, to jest codzienne życie..... Specjalnie dla Ciebie zamieszczam poniżej zdjęcie uczestników konferencji
poświęconej Bio Architekturze (po lewej stronie stoi na ziemi "12-scienny" model wszechświata - ten sam, którego strukturę przedstawiłem wcześniej)

http://img396.imageshack.us/img396/6163/germinationproject004oj7.th.jpg

Źródło: http://www.goldenmean.info/germination/

Offline

 

#5 2008-04-25 23:52:23

Sprawiedliwy

Kryształ

Zarejestrowany: 2007-11-03
Posty: 47

Re: Święta geometria.

4.  FRAKTALNA NATURA RZECZYWISTOŚCI 

Poniżej zamieszczam odpowiedź dla jednego z forumowiczów, który z niechęcią aczkolwiek rzeczowo odniósł się do pomysłu uznawania geometrycznych wzorców za matrycę rzeczywistości. Post zawiera wiele linków do źródła w języku angielskim – strony Dana Wintera, który uznawany jest za jednego z najlepszych znawców świętej geometrii na świecie.


Sceptnicku
Ludzie tworzą teorie, ludzie książki piszą... Teorii i  książek powstało już tak wiele, że i sam świat stał się przez to bardzo skomplikowany. Zamiast więc gubić się w labiryntach teorii, może warto spytać o to czy jest inna, prostsza droga do zrozumienia świata? Może warto spytać czy istnieje jakaś IDEA lub  ZASADA, którą da się wyjaśnić WSZYSTKIE nasze zagadki i problemy? A jeśli taka podstawowa IDEA idei, ZASADA zasad, WZORZEC wzorców istnieje, to czy nie warto byłoby się z nią zapoznać PRO PUBLICO BONO?

Można oczywiście przerzucać się teoriami, ale czyż nie warto zerknąć na kogoś kto wierzy w to, że istnieje ZASADA ZASAD? Jest przekonany, że tłumaczy ona doskonale świat i ma na poparcie niektórych swoich tez dowody empiryczne. Zawsze było tak, że wysnuwano teorie i następnie je weryfikowano lub falsyfikowano. Wystarczy zerknąć choćby na artykuł z ostatniej Wiedzy i Życia opisujący nową zabawkę fizyków - wybudowany niedawno akcelerator protonów LHC pod Genewą. Czy odkryje on przed nami tajemnice świata kwantów?
LINK do Wiedzy i Życia: http://www.wiz.pl/main.php?go=1&op=2&id=145

To co miałbym do powiedzenia w kwestiach, które poruszyłeś, byłoby dużym streszczeniem (i uproszczeniem) wywodów Dana Wintera, które publikuje on na swojej stronie w postaci udostępnianych darmowo artykułów, książek oraz fragmentów filmów-wykładów, które wygłasza w różnych stronach świata.

Proponuję więc każdemu zainteresowanemu zobaczyć choćby PIERWSZE 10 MINUT filmu nagranego pod koniec 2007 w Melbourne – streszcza on podstawową IDEĘ idei, ZASADĘ zasad. Dan Winter upatruje tej zasady w fraktalności. Trójwymiarowej elektrycznej fraktalności opartej na spirali "złotego środka" wpisanej w geometrię  dwunastościanu (jego model przedstawiono w tym wątku).
http://img389.imageshack.us/img389/1200/mandelphijs1.th.jpg
FILM: http://www.goldenmean.info/implosionmov … intro.html

Film (pierwszy od góry) jest w formacie Real Playera. (Trzeba mieć zainstalowany kodek. Link do kodeka też jest na stronie). Film można ściągnąć na dysk.

PODSTAWOWA i SPRAWDZALNA IDEA:  fraktalna (niedestrukcyjna, oparta na złotym podziale) kompresja ładunku elektrycznego jest podstawową symetrią i przyczyną*:
http://img119.imageshack.us/img119/7131/ideawu7.jpg

1) powstawania masy,
http://www.goldenmean.info/creation/

2) powstawania grawitacji,
http://www.goldenmean.info/gravitycause/

3) powstawania biologicznego życia,
http://www.goldenmean.info/germination/

4) skutecznego leczenia
http://www.goldenmean.info/phaseconjugation/

5) samo-organizowania się chaosu
http://www.goldenmean.info/phiricais/

6) powstawania symboli i alfabetów (hebrajski, sanskryt, łacina) na bazie torusa i "spirali złotego środka"
W związku z tym, że widzę na forum "humanistyczne zacięcie", pozwolę sobie na zobrazowanie tego punktu.

Litery alfabetów powstają SAMOISTNIE poprzez samo-organizowanie się spirali "złotego środka" podczas ruchu torusa na osiach symetrii czworościanu. Wystarczy tylko robić "stopklatki", gdy spirala odchyla się pod określonym kątem od położenia wyjściowego.

Poniżej: szkic torusa z naniesioną na niego spiralą "złotego środka" (w 2D) oraz  położenie wyjściowe spirali złotego środka (w 3D) na jednej z osi symetrii czworościanu:

http://img523.imageshack.us/img523/618/abcsymtrframe0001md4.jpg http://img512.imageshack.us/img512/2302/abcsymtrframe0002jw3.jpg

Powstawanie symboli i alfa-betów: animacje i opisy:
http://www.goldenmean.info/dnaring/7) świadomości

http://www.goldenmean.info/clinicalintro/

8 ) oświecenia
http://www.goldenmean.info/enlightenment/

*
LINK streszczający podstawową ideę i grupujący zamieszczone powyżej linki:
http://www.goldenmean.info/fractalfield/

Strona główna użytego źródła informacji:
http://www.goldenmean.info/

P.S
Tymczasem to, jak powstaje spirala złotego środa na bazie złotego prostokąta i trójkąta można zobaczyć tutaj:
http://www.interklasa.pl/portal/dokumenty/pabich/s4.htm
lub tutaj
http://www.interklasa.pl/portal/dokumen … ch/s6b.htm  (na dole strony)

Co ciekawe "złota spirala" na stronie Racjonalisty zdefiniowana została jako z symboli... ateizmu. To informacja dla tych, którzy zarzucali mi "budowanie ołtarzyków"...  :roll:
http://www.racjonalista.pl/kk.php/d,228

Offline

 

#6 2008-04-27 19:08:44

Sprawiedliwy

Kryształ

Zarejestrowany: 2007-11-03
Posty: 47

Re: Święta geometria.

Abojawiem napisał:

Trudno sobie wyrobic zdanie, ale jesli ktos "miesza" swietego graala, diete i geometrie, to nie wydaje mi sie to powazne.
(...)

To zależy jak się rozumie powyższe pojęcia. Najogólniej założenie jest takie, że u podstaw życia leżą procesy elektro-magnetyczne  i w tym kontekście dieta jest jednym z czynników mających wpływ na procesy elektro-magnetyczne zachodzące w ludzkim organizmie. Diety i posty w różnych religiach i tzw. szkołach duchowych nie były i nie są dziełem przypadku...
Aby jednak odpowiedzieć na pytanie dlaczego ktoś "miesza" dietę, graala i geometrię pozwolę sobie osadzić odpowiedź w pewnym kontekście i  podzielić ją na dwie części. Zacznę więc od... prawie Początku :wink:
(Wszystkie małę obrazki zamieszczone w poście można powiększać klikając na nie).
Część I.

Wszechświat w jego aspekcie dynamicznym oparty jest na ruchu spiralnym. Zasadą organizującą ruch i dalej życie we wszechświecie jest spirala złotego podziału (złotego środka). To ona generuje obserwowany we wszechświecie ruch orbitalny na mikro i makro poziomie - elektrony wokół jądra atomu, planety wokół gwiazd, układy gwiezdne wokół galaktycznych centrów, itp.
Wszechświat w swym aspekcie dynamicznym, posiada naturę falową. Ścieżki samoorganizowania się fal, które (poprzez kompresję i przyspieszenie ruchu samych siebie) tworzą m.in. światło i życie wyznaczane są podstawowo przez spiralę złotego podziału. Spirala ta w ogóle umożliwia "fraktalną organizację życia" we wszechświecie. Na niebieskim obrazku poniżej widać jak spirale złotego środka "zbierają fale" i "organizują" je.

http://img374.imageshack.us/img374/5558/slide0396ku9.th.gif  http://img501.imageshack.us/img501/4411/slide0243ty9.th.gif

Spirale galaktyki Drogi Mlecznej z bliska
(na podst. najnowszych obrazów z teleskopów)
http://img524.imageshack.us/img524/1455/centrumgalaktykispiraleof8.jpg
Podróż do centrum naszej galaktyki - film:
http://www.cs.indiana.edu/%7Ehanson/Mov … ckhole.mov


W powyższym kontekście budowa człowieka jako elementu ewolucji wszechświata powinna zawierać w sobie proporcje wyznaczane przez spiralę złotego podziału. I tak jest w istocie. Owa proporcja opisywana jest przez liczbę Fi = 1.6180339...
Przykład kości dłoni, których długość zwiększa się proporcjonalnie:

http://img518.imageshack.us/img518/7113/slide0071pa8.th.gif

Warto nadmienić, że gdy mówimy o liczbie Fi, to mamy na myśli PROPORCJĘ, która jest zawsze wyznaczona przez wzajemny stosunek dwóch wielkości (wartości). W tym przypadku chodzi o odniesienie Liczby Fi = 1.6180339 do 1. Niech zilustrują to trzy poniższe obrazki.
Kolejno są to: 1. "Złoty odcinek"  2. "Złoty prostokąt"  3. "Spirala złotego podziału" wpisana w złoty prostokąt.

1. http://img210.imageshack.us/img210/958/zlotyodcinekqn7.th.jpg  2. http://img524.imageshack.us/img524/6531/zotyprostoktrysowaniejh7.th.jpg 3. http://img212.imageshack.us/img212/9439/spiralamb7.th.jpg

Trudno jest w tym miejscu pominąć obrazek, który wg. jednych przedstawia renesansowe, a według innych uniwersalne (oparte na św. geometrii) proporcje człowieka. Należy jednak pamiętać - w myśl zasady jak na górze tak na dole - że poznawanie proporcji w jednej skali daje nam klucz do poznania proporcji istniejących innych skalach - od skali mikro do makro.
Studiowanie Człowieka witruwiańskiego, bo o nim mowa, jest wg. niektórych osób kluczem do poznania i zrozumienia budowy i proporcji całego objawionego wszechświata.

Człowiek witruwiański
http://img516.imageshack.us/img516/3038/426pxvitruvian1319aafot8.th.jpg
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Cz%C5%82ow … a%C5%84ski

i człowiek/życie w skali mikro.

W roku 1996 trzej panowie:
Robert F. Curl, Jr., Rice University, Houston, USA,
Harold W. Kroto, University of Sussex, Brighton, U.K., and
Richard E. Smalley, Rice University, Houston, USA,
otrzymali Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii za odkrycie struktury atomowej węgla C60.
http://nobelprize.org/nobel_prizes/chem … press.html

Jak wiadomo "życie, opiera się na łańcuchach atomów węgla z dodatkiem innych atomów w rodzaju azotu lub fosforu."
http://czytelnia.onet.pl/0,1427161,do_czytania.html

Oto nagrodzony Noblem trójwymiarowy model struktury atomowej węgla C60
składający się ze ścian pięcio- i sześciokątnych oraz pięcio- i sześciokątne struktury DNA.
http://img208.imageshack.us/img208/479/strukturaatomowaweglac6gz0.th.jpg  + DNA  http://img210.imageshack.us/img210/2801/fradnabdnaand75350ldh5.th.jpg + DNA2: struktura i wiązania http://img522.imageshack.us/img522/8017/dnawizaniaib9.th.jpg
Źródło: http://en.wikipedia.org/wiki/DNA

Fraktalność pięciokąta/pentagonu i wpisanego w niego pentagramu,
który w 100% opiera się na (umożliwiającej ową fraktalność) złotej proporcji Fi = 1.618...
http://img76.imageshack.us/img76/8729/recursivepentjw3.gif

Złote proporcje w pentagramie oraz fraktalne trójkąty tworzące pentagram + "złota spirala".
http://img208.imageshack.us/img208/8505/52423521bc04978bzy2.jpg    http://img208.imageshack.us/img208/5826/repentjg5.jpg


Inne rysunki Leonarda da Vinci z zakresu św. geometrii. Trzy poniższe pochodzą z książki  L. Reti (Ed.), The Unknown Leonardo, McGraw-Hill Book Company, Toronto (1974).

http://img504.imageshack.us/img504/6237/floweroflifedavinci02ga0.th.jpg   http://img524.imageshack.us/img524/1460/davincifol1wq5.th.jpg  http://img379.imageshack.us/img379/4193/reti711dq0.th.jpg +  12 pięciokątów http://img237.imageshack.us/img237/6784/pedrp121revisedrx7uu5.th.jpg

Dodatkowo: link do innych oryginalnych rysunków Leonarda związanych z tematem św. geometrii:
http://home.cc.umanitoba.ca/~gunderso/p … awings.htm


KILKA SŁÓW O KEPLERZE

Czwarte "prawo" Keplera

W rzeczywistości Kepler sformułował cztery prawa opisujące ruch planet, jednak według współczesnej metodologii naukowej czwarte obecnie nie jest prawem, a jedynie ciekawą zbieżnością. Mianowicie, w opublikowanej w roku 1596 książce Mysterium cosmographicum (Tajemnica kosmograficzna) Kepler stwierdził, że jeśli na sferze wyznaczonej przez orbitę Merkurego (która w dobrym przybliżeniu jest okręgiem) opiszemy ośmiościan foremny, to okaże się, że jest on wpisany w analogiczną sferę Wenus. Jeśli na tej sferze opiszemy dwudziestościan foremny, to będzie on wpisany w sferę Ziemi; kolejny dwunastościan foremny wpisany jest w sferę Marsa, czworościan foremny opisany na niej wpisany jest w sferę Jowisza, a opisany na niej sześcian wpisany jest w sferę Saturna.

Wymienione wyżej figury geometryczne należą do tzw. brył platońskich i dyskutowane są w ramach tradycyjnej geometrii, ale także Świętej Geometrii (ang. Sacred Geometry), która zakłada, że budowa wszechświata opiera się u swych podstaw na zasadach i proporcjach geometrycznych wyznaczonych przez w/w bryły platońskie (w sumie jest ich pięć: czworościan, sześcian, ośmiościan, dwunastościan i dwudziestościan). Święta geometria leży w centrum zainteresowania m. in. masonerii. Stąd też cyrkiel i węgielnica stanowią jej "logo".

http://pl.wikipedia.org/wiki/Prawa_Kepl … 22_Keplera

System słoneczny z bryłami platońskimi
http://img378.imageshack.us/img378/8758/keplersolarsystemqz3.th.jpg + widok z bliska http://img340.imageshack.us/img340/9941/keplersolarsystem2vv8.png

Źródło:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Ke … stem-1.png

Notatka z ksiązki Drunvalo Melchizedek "Pradawna tajemnica kwiatu życia", Tom II, s. 298 ( to tak tytułem reklamy... :wink:

"Mniej więcej 300 lat temu Kepler sądził, że orbity wszystkich planet w naszym układzie słonecznym odzwierciedlają struktury brył platońskich. Próbował to udowodnić, ale bezskutecznie, posiadał bowiem nieprawidłowe informacje na temat orbit planetarnych.
Prawdę odkrył w czasach współczesnych Anglik, John Martineau. Wprowadził on do komputera większość danych, jakie posiadamy na temat świętej geometrii oraz dokładne, uzyskane przez NASA informacje dotyczące maksymalnej, minimalnej oraz średniej wielkości orbit planetarnych w celu dokonania porównania.
Okazało się, że proste zasady świętej geometrii wyznaczają orbitalne relacje między planetami, i że wszystko ma swoje uzasadnienie.
Kepler miał zatem rację, choć w istocie chodziło o coś więcej niż same tylko bryły platońskie. John Martineau opisał całą tę nową czy też prastarą wiedzę w książce pod tytułem "A Book of Coincidence: New Perspectives on an Old Chestnut" (Księga przypadku: nowe spojrzenie na starą szufladę) wydanej w 1995 [obecnie nakład wyczerpany, Wooden Books, Walia]"
UAKTUALNIENIE: Książka J. Martineau została wznowiona w 2001 r. pod nieco zmienionym tytułem "A Little Book of Coincidence" i jest dostępna w internecie, m.in.:
http://www.amazon.com/Little-Book-Coinc … 0802713882

Opisuje ona orbitalne wzory planet i matematyczne relacje, które nimi rządzą.
Przykładowe rysowanie pentagramu przez "taniec" Ziemi i Wenus  [dzięki Lucy za link ):
http://img260.imageshack.us/img260/6280/venuspenter4.gif
http://southmovement.alphalink.com.au/c … ttern.html

Uzupełniający obrazek - tylko jeden, pierwszy ruch z powyższego obrazka

http://img501.imageshack.us/img501/7877/venussynodiccyclea2eabehm8.png
http://www.lunarplanner.com/HCpages/Venus.html

Podsumowując część pierwszą można powiedzieć, że w zarysowanym kontekście nic dziwnego, że niektórzy ciągle coś mierzą, liczą i układają...

http://img378.imageshack.us/img378/5479/ggeometr2lr3.jpg  http://img504.imageshack.us/img504/6452/matterev0.th.jpg

Offline

 

#7 2008-04-27 19:56:37

Sprawiedliwy

Kryształ

Zarejestrowany: 2007-11-03
Posty: 47

Re: Święta geometria.

Złote cięcie, złota proporcja, złota liczba -  rozwinięcie tematu.

Złote cięcie. Jedno cięcie, a dzieli odcinek na trzy części w taki sposób, że średni odcinek ma się tak samo do małego jak i dużego odcinka. Po prostu trzy w jednym... :wink: :D

http://img210.imageshack.us/img210/958/zlotyodcinekqn7.jpg

Oliwka[b] napisał:

(...)nie rozumiem tego co napisano. Dłuższej do krótszej jest TAKI sam jak stosunek CAŁEGO odcinka do dłuższej czesci. A jak sie ma ?[/b] :?

Oliwko, napisałem treść na obrazku od nowa i dodałem na nim cyferki. Myślę, że teraz jest to bardziej czytelne.

Tak więc:
b = 0.618
a = 1
a+b = 1.618
  (Fi= 1.6180339...)
http://pl.wikipedia.org/wiki/Z%C5%82oty_podzia%C5%82

Stosując złotą liczbę Fi = 1.6180339 możesz [do istniejących odcinków a, b oraz (a+b)] dorysowywać kolejne odcinki i każdy kolejny odcinek będzie się proporcjonalnie wydłużać tak jak b do a i a do (a+b). Niech odcinek (a+b)  będzie naszym odcinkiem C = 1.6180339 (złota liczba Fi).

Gdy weźmiesz odcinek C o długości Fi = 1.618, to możesz następnie dorysowywać kolejne, porporcjonalne odcinki. Możesz to robić na dwa sposoby:

A) mnożąc liczbę Fi przez samą siebie:


1.0000000 x 1.6180339 =  1,6180  33...
1.6180339 x 1.6180339  = 2,6180  33...
2,6180337 x 1.6180339  = 4,2360  67...
4,236067.. x 1.6180339 =  6,8541  00..., etc.

lub
B) dodając do kolejnej sumy, poprzednią sumę:


0.6180339 + 1.0000000 =  1,6180 339
1.0000000 + 1.6180339 =  2,6180 339
2.6180339 + 1.6180339 =  4,2360 678
4,2360678 + 2.6180339 =  6,8541 017, etc...

W wyniku dodawania albo mnożenia zawsze uzyskasz takie same kolejne liczby do czterech lub więcej miejsc po przecinku (zależy to od tego ile miejsc po przecinku uwzględnimy na samym początku obliczeń). Liczby te wyznaczą po prostu długość kolejnych odcinków. Proporcja tworzonych w ten sposób nowych odcinków zostanie zachowana - tak jak na poniższym obrazku:

http://img110.imageshack.us/img110/1153/fidofw5.jpg
Proporcje złotego podziału, które widać na rysunku kości dłoni,
to te same proporcje, które widoczne są na naszym obrazku wyjściowym:

http://img146.imageshack.us/img146/3216/proporcjedodlonibs8.jpg

Liczby, które otrzymaliśmy w wyniku dodawania i mnożenia:
A = 1,000000 cm
B = 1,618033 cm
C = 2,618033 cm
D = 4,236067 cm
to długości kolejnych kości dłoni** Oczywiście przy założeniu, że długość najkrótszej kości wynosi 1cm.
Jednak niezależnie od długości kości, proporcje między nimi zawsze będą wyznaczone przez liczbę Fi = 1,618...

Offline

 

#8 2008-04-30 18:19:55

tajfoon28

Agat

Zarejestrowany: 2008-04-29
Posty: 157

Re: Święta geometria.

To znamy wszyscy. Pytanie jest takie- Do czego Gryfowi służy lub ma posłużyć Święta Geometria?

Offline

 
Statystyki (REJESTRACJA WYŁĄCZONA)
Analiza oglądalności witryny
Wymiana
WwW.CrashFans.Pun.PL - Polskie Centrum Crashday
Pozycjonowanie
katalog stron Free PageRank Checker
Links
| Andrzej Struski | Webtree.pl | katalogSEO.net | Stop himawanti | Prawdziwy himawanti | Niesamowite | VPS Hosting Reviews |
Creative Commons License
Teksty i artykuły są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 2.5 Polska Nie wolno Ci kopiować i rozpowszechniać tekstów, zdjęć oraz artykułów znajdujących się na forum bez pisemnej zgody autorów.
Page copy protected against web site content infringement by Copyscape
Stronę najlepiej oglądać w rozdzielczości 1024 x 768

Free Domain Name
Register a free domain name with .co.nr extension (such as www.YourName.co.nr) that comes with free URL redirection, URL cloaking and path forwarding, meta-tags, FavIcon and Google Webmaster tools support, kill-frame feature, NO forced ADS at all, and more.

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
psycholog Piła www.wyposazenie-wnetrz.org.pl Kredyt pozabankowy Leczenie kanałowe http://moment.pl