#9 2008-09-27 18:47:32

K12G

Szmaragd

Zarejestrowany: 2007-03-29
Posty: 615

Re: 17. Dyskryminacja wyznaniowa w szkole.

Poniżej zamieszczam maila, którego otrzymałam, gdyż uważam że jest on godny uwagi:



W obronie świeckiej szkoły


Warszawa, 16.9.2008.
Katarzyna Hall
Minister Edukacji Narodowej
Andrzej Smirnow
Przewodniczący Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży
Rozpoczęcie nowego roku szkolnego przyniosło wyraźne nasilenie bardzo niepokojącego nas zjawiska, jakim jest klerykalizacja oświaty.

Działając formalnie pod płaszczem wolności religijnej, przybrała ona skalę, w której stanowi zagrożenie dla praw i wolności osób niepodzielających legitymującego to systemu wartości.

Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów obserwuje z rosnącą dezaprobatą takie niszczenie ram konstytucyjnych wolności sumienia i wyznania, jak:

udział hierarchów Kościoła rzymskokatolickiego w równym a nawet bardziej nobilitowanym charakterze, co przedstawicieli władz państwowych i samorządowych w uroczystościach inauguracyjnych;

przemawianie przez duchowieństwo podczas uroczystości świeckich;

przenoszenie środka ciężkości uroczystości na msze święte;

referowanie homilii oraz udzielanie informacji na temat uroczystości religijnych na stronach internetowych szkół i władz samorządowych;

święcenie obiektów podczas uroczystości świeckich.

Wiele szkół publicznych w Polsce nie jest miejscami neutralnymi światopoglądowo. Dominującą pozycję ma w nich jedno wyznanie. Sytuacja taka zawsze budzi konflikty i sprzeciw, w tym wielu katolików, którzy dominowanie nad innymi odbierają jako obrazę ludzkiej godności i czyn moralnie naganny. Żywimy szacunek do wszystkich osób, które w neutralności światopoglądowej odnajdują - tak jak my - nie kwestię proceduralną, lecz wartości głęboko moralne.

Ugruntowywanie złej praktyki jest świadomą strategią polityczną mającą na celu zatarcie wszelkich wyraźnych granic między sacrum a profanum, i zniesienie i tak słabych bądź niejednoznacznych gwarancji ochrony tych wolności. Przekraczając dzięki temu zasady na jakich powinno opierać się państwo w ostateczności prowadzi to do władzy nad innymi ludźmi, a w tym przypadku – do władzy nad dziećmi i młodzieżą. Wyjaśnia to tak zmasowany atak na zasadę neutralności światopoglądowej oświaty, ale nie wyjaśnia współdziałania w tym procederze urzędników wszystkich szczebli. Tworzy to zachętę do bezpośredniego łamania praw człowieka, za co odpowiedzialność, także w sensie prawnym, może spaść na Rzeczpospolitą Polską.

Będziemy monitorować przestrzeganie norm konstytucyjnych w polskich szkołach. Przypominamy, że art. 48 Konstytucji gwarantuje nawet niepełnoletnim wolność sumienia i wyznania. Zapowiadamy udzielanie wszelkiej możliwej pomocy osobom, których wolność sumienia w polskiej szkole jest naruszana.

Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów
Do wiadomości:

Rzecznik Praw Obywatelskich

Rzecznik Praw Dziecka

Media

Nasze strony:

www.psr.org.pl

www.racjonalista.pl

komentarz: psr@psr.org.pl


---------------------------------------------------------------------------


Kilka słów odemnie: Byłam ostatnio w kilku szkołach we wszystkich było na honorowym miejscu umieszczone popiersie JP2, w kazdej klasie wisiały krzyże na ścianach, również w sekretariacie, alle co zwróciło moją szczególną uwagę, otóż w sekretariacie na tablicy ogłoszeń wisiał duży różaniec.  Natomiast w gabinecie dyrektorki szkoły stał wielki anioł na biurku.

Na każdym { ..prawie...} rozpoczęciu roku szkolnego na honorowym miejscu siedzi ksiądz, kilka minut podczas rozpoczęcia przeznaczone jest na modlitwę.

WIdziałam  w jednej ze szkół, jak zamiast modlitwy ksiądz uczcił to chwilą ciszy, według mnie jest to zdrowszy objaw nowoczesnego ksiądza.

Cóż mogę powiedzieć, według tego co ja poznałam w polskich szkołach panuje totalna dyskryminacja.
Poniżej przedstawię przykłady:

1.Na lekcji religi temat 10 przykazań otrzymanych przez Mojżesza- Ksiadz poucza dzieci jacy to Żydzi są źli ludzie  i że Bóg ich nie kocha bo oni nie wierzą w Boga.
Dzieci zaczeły szydzić  z Żydów a ksiądz nie reagował tylko im przywtarzał.

2. W innej szkole siostra zakonna na lekcji religii mówiła do dzieci tak:
Do harcerzy może się w szkole zapisac tylko katolik, który uczęszcza na religię i do kożcioła, pozostali nie mogą być harcerzami.

Pamiętam, że gdy ja byłam harcerką to takich wymogów nie było.
Poza tym zachowania tego typu w szkole zarówno 1i2 przykładu są niedopuszczalne według mnie, łamia zasady moralności i wychowania dzieci w normalnie funkcjonującym społeczeństwie, a jednak takie i inne rzeczy mają miejsce.

Już małe dzieci uczone są zawiści i pogardy dla innych narodowości i wyznań, rodzice w domu często nie zwracają na to uwagi lub dopingiują dzieci w kwestii dyskryminacji,  w wielu szkołach nasila się to zjawisko.

Takie reakcje doprowadzają do rozszezania się dyskryminacji wśród bardzo młodych ludzi, którzy kształtują swe poglądy, nastepnie przekazują je dzieciom swoim i nie ma temu końca...

Offline

 
Statystyki (REJESTRACJA WYŁĄCZONA)
Analiza oglądalności witryny
Wymiana
WwW.CrashFans.Pun.PL - Polskie Centrum Crashday
Pozycjonowanie
katalog stron Free PageRank Checker
Links
| Andrzej Struski | Webtree.pl | katalogSEO.net | Stop himawanti | Prawdziwy himawanti | Niesamowite | VPS Hosting Reviews |
Creative Commons License
Teksty i artykuły są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 2.5 Polska Nie wolno Ci kopiować i rozpowszechniać tekstów, zdjęć oraz artykułów znajdujących się na forum bez pisemnej zgody autorów.
Page copy protected against web site content infringement by Copyscape
Stronę najlepiej oglądać w rozdzielczości 1024 x 768

Free Domain Name
Register a free domain name with .co.nr extension (such as www.YourName.co.nr) that comes with free URL redirection, URL cloaking and path forwarding, meta-tags, FavIcon and Google Webmaster tools support, kill-frame feature, NO forced ADS at all, and more.

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
olejek herbaciany ciechocinek hotel spa