#1 2008-06-03 19:13:10

K12G

Szmaragd

Zarejestrowany: 2007-03-29
Posty: 615

5. Co mówi Biblia na temat chrztu?

Pytanie Tygodnia 5




Co mówi Biblia na temat chrztu - Czy nakazuje chrzcić małe dzieci?


- Co sądził Jezus na temat chrztu?


- Jak wygląda sprawa chrztu w różnych religiach i jaki ma to związek z Biblią
bądź też innymi pismami, wierzeniami, tradycją.

Offline

 

#2 2008-06-04 17:59:55

Simisti

Kryształ

Zarejestrowany: 2008-05-06
Posty: 44
WWW

Re: 5. Co mówi Biblia na temat chrztu?

O sakramencie chrztu w Biblii pisze dosyć dużo. Opisany jest chrzest Jezusa oraz zalecenia jakie dawał swoim uczniom w temacie chrztu.

16 Jedenastu zaś uczniów udało się do Galilei na górę, tam gdzie Jezus im polecił. 17 A gdy Go ujrzeli, oddali Mu pokłon. Niektórzy jednak wątpili. 18 Wtedy Jezus podszedł do nich i przemówił tymi słowami: «Dana Mi jest wszelka władza w niebie i na ziemi. 19 Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody*, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. 20 Uczcie je zachowywać wszystko, co wam przykazałem. A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata. Ewangelia Mateusza

15 I rzekł do nich: «Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu! 16 Kto uwierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony; a kto nie uwierzy, będzie potępiony. 17 Tym zaś, którzy uwierzą, te znaki towarzyszyć będą: w imię moje złe duchy będą wyrzucać, nowymi językami mówić będą; 18 węże brać będą do rąk, i jeśliby co zatrutego wypili, nie będzie im szkodzić. Na chorych ręce kłaść będą, i ci odzyskają zdrowie

Powyzsze fragmenty Biblii mówią jasno, że chrzest jest konieczny do zbawienia, ale zauważcie, że pisze wyraźnie : " Kto uwierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony;"

Jak się ma ten fragment do zwyczaju chrztu maleńkich dzieci? czy ten fragment nie sugeruje, że najpierw trzeba wiedzieć i rozumieć kto to Bóg i trzeba uwierzyć. Małe dziecko jest nieświadome i chrzest w tak młodym wieku jest pogwałceniem nauk Jezusa.
Bedąc cyniczną pozwolę sobie na małą złosliwość : księża nakazują chrzcić niemowlaki, bo może boją się tego, że jakby chcieli ochrzcić takie co umie już chodzić, to by ...uciekło w popłochu z takiego kościoła.

Na wikipedii jest ładne opracowanie tematyki chrztu  :http://pl.wikipedia.org/wiki/Chrzest


Jestem antyklerykałem, ale to nie oznacza, że występuję przeciwko Bogu czy wierze.

Offline

 

#3 2008-06-04 18:43:39

tajfoon28

Agat

Zarejestrowany: 2008-04-29
Posty: 157

Re: 5. Co mówi Biblia na temat chrztu?

Simisti wybacz koleżanko, ale Jezus nie o takim chcrzcie mówił. W ogóle nie mówił o chrzcie "wodnym". To jest grubsza sprawa.

Offline

 

#4 2008-06-04 19:43:56

 Niedzwiedz

http://img532.imageshack.us/img532/2766/techniczny.png

status 5955795
6340244
Skąd: ta pewność?
Zarejestrowany: 2007-08-13
Posty: 626
WWW

Re: 5. Co mówi Biblia na temat chrztu?

tajfoon28 napisał:

Simisti wybacz koleżanko, ale Jezus nie o takim chcrzcie mówił. W ogóle nie mówił o chrzcie "wodnym". To jest grubsza sprawa.

Czy mógłbyś przybliżyć "grubszą sprawę" (...)?

Offline

 

#5 2008-06-04 20:03:38

Simisti

Kryształ

Zarejestrowany: 2008-05-06
Posty: 44
WWW

Re: 5. Co mówi Biblia na temat chrztu?

tajfoon28 napisał:

Simisti wybacz koleżanko, ale Jezus nie o takim chcrzcie mówił. W ogóle nie mówił o chrzcie "wodnym". To jest grubsza sprawa.

Też jestem ciekawa, jaka to jest ta "grubsza sprawa".
Tradycja wywodzi się z tekstu w Biblii, który to relacjonuje chrzest  Jezusa przez Jana Chrzciciela. Woda od dawien dawna miała dla ludzi oczyszczającą moc. Woda oczyszczała z "brudu zewnętrznego i zewnętrznego" i posiadała olbrzymią moc.
Jako osoba zajmująca się ezoteryką mogę zapewnić, że ludzie wierzą do tej pory w siłę wody, w jej leczniczą i odstraszającą wszelkie złe duchy(woda święcona) zdolność.
Problem chrztu nie opiera się na samej wodzie, ale problem jest z samą techniką chrztu: zanurzyć w wodzie, czy polać wodą. Jak porównacie sposoby chrztu w róznych odłamach religii chrzescijańskiej to zobaczycie, że jedni księża zanurzają a drudzy tylko polewają wodą.


Jestem antyklerykałem, ale to nie oznacza, że występuję przeciwko Bogu czy wierze.

Offline

 

#6 2008-06-05 13:26:54

Xara

Moderator działu Religie

Zarejestrowany: 2008-01-02
Posty: 681

Re: 5. Co mówi Biblia na temat chrztu?

tajfoon28 napisał:

W ogóle nie mówił o chrzcie "wodnym". To jest grubsza sprawa.

Chętnie się dowiem, cóż to za "grubsza sprawa" i jaki chrzest jeśli "nie wodny", ponieważ ja w swej skromności chrzest Jezusa rozumiem następująco.

Chrzest Jezusa nie był chrztem nawrócenia. Ludzie chrzczeni przez Jana wyznawali swe grzechy. Ewangeliści notują, że Jezus „natychmiast” wyszedł z wody: ponieważ nie miał grzechów do wyznania. Dlaczego więc w ogóle chciał być ochrzczony?

Zwróćmy uwagę, kiedy chrzest miał miejsce. W Ewangelii św. Marka Jezus pojawia się po raz pierwszy właśnie w scenie chrztu. To wydarzenie wyznacza jak gdyby początek Jego publicznej działalności.

Wedle wszelkiego prawdopodobieństwa było tak, iż przez wiele lat dojrzewała w Jezusie świadomość misji, którą ma podjąć. Ktoregoś dnia decyzja została podjęta. Być może chciał ją rozpocząć od czytelnego gestu, wyrażającego zmianę podstawowego kierunku życia. Do tego chrzest Janowy nadawał się doskonale. Zanurzenie w wodzie mogło oznaczać pozostawienie dawnego życia i wynurzenie się do nowego.

Niewykluczone, że dzień chrztu w Jordanie był dla samego Jezusa dniem przełomu. Wtedy to rozpoczęła się Jego misja wobec świata. Potwierdzają to wyraźnie wydarzenia następujące bezpośrednio po wyjściu Jezusa z wody. Oto otwierają się niebiosa, na Jezusa zstępuje Duch Święty oraz rozlega się głos z nieba: „Tyś jest mój Syn umiłowany, w Tobie mam upodobanie” (Mk 1,11). Co ciekawe - opisy Ewangelistów świadczą o tym, iż te wydarzenia miały miejsce zdecydowanie bardziej ze względu na samego Jezusa niż ludzi obserwujacych. Duch zstąpił na Jezusa, aby rzeczywiście umocnić Go w misji (a nie tylko po to, by okazać ludziom, iż Jezus jest pełen Ducha), Ojciec przemówił do Niego, aby utwierdzić Go w rozeznanej i podjętej decyzji (a nie tylko po to, by potwierdzić Jego misję przed ludźmi).

To tak pokrótce wg Biblii.

Nawiązując do pytania Biblia oczywiscie nie wspomina o chrzczeniu dzieci. Wręcz przeciwnie. Jezus oraz apostołowie podkreślają, że chrzest ma być świadomy. Niemowlęta nie mają prawa wyboru. Poprzez chrzest zostaje im z góry narzucona wiara.
Z całą pewnością, nie o to chodziło Jezusowi.

Offline

 

#7 2008-06-12 23:23:15

 Niedzwiedz

http://img532.imageshack.us/img532/2766/techniczny.png

status 5955795
6340244
Skąd: ta pewność?
Zarejestrowany: 2007-08-13
Posty: 626
WWW

Re: 5. Co mówi Biblia na temat chrztu?

Flawiusz napisał: Jan zalecał chrzest nie dla obmycia z grzechów lecz dla obmycia ciała (...)

Offline

 

#8 2008-06-16 18:36:32

tajfoon28

Agat

Zarejestrowany: 2008-04-29
Posty: 157

Re: 5. Co mówi Biblia na temat chrztu?

Bellum:
Czy mógłbyś przybliżyć "grubszą sprawę" (...)?
Simisti:
Też jestem ciekawa, jaka to jest ta "grubsza sprawa".
Xara:
Chętnie się dowiem, cóż to za "grubsza sprawa" i jaki chrzest jeśli "nie wodny"

Chrzest jako wtajemniczenie. Z przykrością stwierdzam, że wasze spostrzeżenia koledzy i koleżanki, biorą się z  przyzwyczajen oraz tradycji chrześcijańskiej. Musicie jeszcze trochę poszukać Zacznijcie od Esseńczyków.

Offline

 
Statystyki (REJESTRACJA WYŁĄCZONA)
Analiza oglądalności witryny
Wymiana
WwW.CrashFans.Pun.PL - Polskie Centrum Crashday
Pozycjonowanie
katalog stron Free PageRank Checker
Links
| Andrzej Struski | Webtree.pl | katalogSEO.net | Stop himawanti | Prawdziwy himawanti | Niesamowite | VPS Hosting Reviews |
Creative Commons License
Teksty i artykuły są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 2.5 Polska Nie wolno Ci kopiować i rozpowszechniać tekstów, zdjęć oraz artykułów znajdujących się na forum bez pisemnej zgody autorów.
Page copy protected against web site content infringement by Copyscape
Stronę najlepiej oglądać w rozdzielczości 1024 x 768

Free Domain Name
Register a free domain name with .co.nr extension (such as www.YourName.co.nr) that comes with free URL redirection, URL cloaking and path forwarding, meta-tags, FavIcon and Google Webmaster tools support, kill-frame feature, NO forced ADS at all, and more.

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
Ciechocinek spa weekend dla dwojga komornik kraków