#1 2007-12-22 23:50:52

Raphael85

Agat

Zarejestrowany: 2007-10-18
Posty: 89

25 GRUDNIA W CESARSTWIE RZYMSKIM , Sol Invictus , Saturnalia

Mitra jako bóstwo solarne był czczony w niedzielę, dzień słońca ( z łac. Dies solis), w językach europejskich: np. Sunday (z ang). Raz w roku wyznawcy składali mu w ofierze byka. Dwa największe święta były obchodzone w dzień narodzin (25 grudnia,w dniu przesilenia zimowego) oraz w dzień śmierci i zmartwychwstania Mitry( dzień zrównania wiosennego dnia z nocą ).

Sol Invictus (z łac. Słońce Niezwyciężone ) – rzymskie bóstwo , które łączyło cechy Mitry oraz Apollona ( syn Zeusa i Latony uważany m.in. za boga światła ). Był to kult który łączył w sobie elementy mitraizmu  oraz bóstwa solarnego Sol . Kult Sol Invictus był sprawowany u schyłku cesarstwa wprowadzony  przez cesarza Aureliana , który był gorliwym czcicielem Słońca Sol Invictus i wzniósł rakże w Rzymie świątynię poświęconą temu bóstwu oraz ustanowił igrzyska na jego cześć , które odbywały  się co 4 lata. Obchodzenie święta Sol Invictus, przypadało na 25 grudnia.

W starożytnej Persji za Achemenidów, ok. 550 – 330 r. p.n.e. Mitra był czczony dość powszechnie –jako indoeuropejski bóg światła, wspomniany  w najstarszej z indyjskich Wed (XIV w. p.n.e.). W I wieku kult Mitry szerzył się w Rzymie przenoszony, m.in przez żołnierzy wojsk stacjonujących na Wschodzie oraz kupców z Azji Mniejszej.
Rytuał  Mitry, dotyczył wyłącznie mężczyzn, przewidywał siedem stopni wtajemniczenia i ciężkie, surowe próby:

Siedem stopni stopni inicjacji mitraistycznej , które odpowiadały
1.    Corax (kruk)                                   1. Merkury
2.    Nymphus (oblubieniec)                     2. Wenus
3.    Miles (żołnierz)                                3. Mars
4.    Leo (lew)                                        4. Jowisz
5.    Perses (Pers)                                  5. Saturn
6.    Heliodromus (słoneczny biegacz)      6. Słońce
7.    Pater (ojciec).                                 7. Księżyc


Saturnalia były jednym z ważniejszych świąt rzymskich. Były to uroczystości na cześć Saturna, rzymskiego boga rolnictwa, utożsamionego później z greckim Kronosem. Oddawano też wtedy cześć jego żonie Ops – bogini dostatku. Obchodzono je w grudniu. Początkowo był to jeden dzień – czternasty przed kalendami styczniowymi, czyli 19 grudnia. Po reformie kalendarza dokonanej przez Juliusza Cezara grudzień miał dwa dni więcej, a święto przesunięto na szesnasty dzień przed kalendami (17 grudnia). Obchody święta wydłużały się, w połowie I w. p.n.e. obejmowały już tydzień (17 – 23 grudnia).

Oktawian nakazał skrócić je do trzech dni, aby sądy nie musiały być zamknięte zbyt długo, ale niemal wszyscy i tak świętowali przez tydzień.


Radosny charakter święta podkreślał strój obywateli – nie noszono oficjalnej togi, wielu ubierało „pilleus” – charakterystyczną czapkę wyzwoleńca. Podczas tego święta dokonywała się zamiana ról niewolników i ich panów, co miało przypominać mityczny złoty wiek, gdy panował Saturn, a wszyscy ludzie byli równi. Podczas prywatnych zabaw w domach niewolnicy nosili lepsze ubrania i jedli pierwsi, a ich właściciele im usługiwali i traktowali z szacunkiem. Dawano służbie pieniądze i pozwalano grać w kości (był to jedyny czas w roku, w którym niewolnik mógł uprawiać hazard). Gry hazardowe, pijaństwo, maskarady i pochody prowadzone przez komicznie ubranych „królów” były charakterystyczne dla tego święta. Inny zwyczaj związany z Saturnaliami to obdarowywanie się prezentami. Bogaci dawali znajomym drobne przedmioty wykonane ze srebra.Tradycyjnymi podarkami wśród biedniejszych były świece i gliniane figurki zwane sigillaria (figurki te przedstawiały postaci ludzkie i były symboliczną pozostałością dawnego zwyczaju składania ofiar z ludzi dla Saturna). Świąteczny tydzień był wolny od pracy i szkoły. Niewolnikom dawano swobodę na  czas trwania obchodów święta.


Uroczystość obchodzona w grudniu,to czas radości i zabaw, obdarowywanie się prezentami, a nawet coś w rodzaju choinek. Przypadkowa zbieżność ? Możliwe, że wiele zwyczajów mogło mieć swoje źródła w starożytnym Rzymie.

Saturnalia obchodzono także w czasach późnego cesarstwa. Jednak nazwę zmieniono na Brumalia, czyli święto przesilenia zimowego, ale tradycje pozostały.

W Rzymie przybywało chrześcijan, a obchodzili oni Boże Narodzenie tuż po Brumaliach ( nowym świętem w Rzymie  25 grudnia zastąpiono inne rzymskie święto – Sol Invictus, Niezwyciężonego Słońca). Cały czas jednak obchodzono stare święto, aż w końcu związane z nimi zwyczaje przeniknęły do chrześcijańskich obchodów Bożego Narodzenia.

Które z naszych zwyczajów pochodzą z Rzymu? Choinki trafiły do nas od naszych zachodnich sąsiadów z Niemiec .  Jednak sam sposób świętowania – uroczyste bankiety, odwiedzanie krewnych i znajomych – przeszedł do chrześcijańskich obchodów świąt właśnie z Saturnaliów.

Offline

 

#2 2007-12-24 22:38:12

Deszcz

Agat

Zarejestrowany: 2007-03-28
Posty: 97

Re: 25 GRUDNIA W CESARSTWIE RZYMSKIM , Sol Invictus , Saturnalia

Artykuł pochodzi z interii i jest autorstwa pani agaty 111z, wydawał mi się właściwy więc go tu zamieściłem.



Coraz częściej w różnego rodzaju dyskusjach spotykam się z zaczepną uwagą czemu to osoby niewierzące świętują Boże Narodzenie, ubierają choinkę, składają sobie życzenia i obdarowują prezentami. Więc może jako osoba niewierząca nie powinnam obchodzić tych świąt?
O zgrozo, zdaniem niektórych, spożywają też świąteczną kolację wigilijną, a nawet dzielą się opłatkiem. Więc może jako osoba niewierząca nie powinnam obchodzić tych świąt? Może powinnam się wstydzić, że cieszą mnie święta Bożego Narodzenia, że cieszy mnie Nowy Rok i karnawał. Ponieważ zdążyłam sobie wyrobić zdanie na ten temat, zanim je przedstawię muszę wtrącić kilka słów o historii świąt Bożego Narodzenia.

Otóż 25 grudnia jest symboliczną i wyznaczoną przez hierarchów Kościoła datą urodzin Jezusa Chrystusa, bo faktycznej daty urodzin nikt nie zna. Dlaczego zatem wybrano datę 25 grudnia? Religia chrześcijańska, rozszerzając swoje wpływy na coraz większe tereny musiała sobie poradzić z obchodzonymi dotychczas świętami ludności pogańskiej. W czasach przedchrześcijańskich, we wszystkich starożytnych i pogańskich społeczeństwach zamieszkujących półkulę północną, w okresie przesilenia zimowego, czyli w dniu kiedy noc jest najdłuższa, a dzień najkrótszy, świętowano nadejście nowego roku i czczono różne bóstwa utożsamiane ze słońcem.

To właśnie od momentu kiedy dzień zaczynał się wydłużać a słońce, uważane za dar życia i istnienia, zwyciężało nad nocą, rozpoczynał się nowy rok i rozpoczynało ogromne świętowanie. Były to największe i najradośniejsze święta pogańskie i te właśnie religia chrześcijańska zaczęła zastępować świętowaniem pamiątki narodzin Jezusa Chrystusa. Oprócz samej daty i okresu świątecznego do religii chrześcijańskiej zaczerpnięto też szereg starych tradycji i zwyczajów. W okresie cesarstwa rzymskiego w dniach 19-23 grudnia obchodzono Saturnalia.

I wiele zwyczajów związanych z rzymskimi Saturnaliami czyli świętem radości i pojednania, podczas którego wręczano sobie podarki, połączono później ze świętami Bożego Narodzenia, świętem Nowego Roku i karnawałem. Około IV wieku Boże Narodzenie zaczęto obchodzić jako święto liturgiczne. Do czasów średniowiecza było obchodzone tradycyjnie, bardzo hucznie i wesoło, ale z czasem wprowadzono do niego nutkę powagi i zadumy na temat życia jako ziemskiej pielgrzymki do raju.

Dodatkowo wprowadzenie zreformowanego kalendarza gregoriańskiego w 1582 roku, przez papieża Grzegorza XIII przesunęło datę przesilenia zimowego z 24 na 21 grudnia jednoznacznie określiło powód świętowania. Dopiero w XVII wieku zaczęła się kształtować tradycja spotkań rodzinnych przy wspólnym stole, które z czasem wzbogacono o dzielenie się opłatkiem, składanie sobie życzeń i wspólne śpiewanie kolęd. Był to początek wieczerzy wigilijnej, choć jej pierwowzór sięga korzeniami epoki kamiennej i ma oczywiście związek z przesileniem zimowym. O Wigilii znajdziemy też wzmianki w Starym Testamencie jako całonocnym, wspólnym czuwaniu w oczekiwaniu nadchodzących świąt. Do tradycji polskiej Wigilia weszła dopiero w XVIII wieku i jako wieczór poprzedzający Boże Narodzenie stała się najbardziej uroczystym wieczorem roku.

Offline

 
Statystyki (REJESTRACJA WYŁĄCZONA)
Analiza oglądalności witryny
Wymiana
WwW.CrashFans.Pun.PL - Polskie Centrum Crashday
Pozycjonowanie
katalog stron Free PageRank Checker
Links
| Andrzej Struski | Webtree.pl | katalogSEO.net | Stop himawanti | Prawdziwy himawanti | Niesamowite | VPS Hosting Reviews |
Creative Commons License
Teksty i artykuły są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 2.5 Polska Nie wolno Ci kopiować i rozpowszechniać tekstów, zdjęć oraz artykułów znajdujących się na forum bez pisemnej zgody autorów.
Page copy protected against web site content infringement by Copyscape
Stronę najlepiej oglądać w rozdzielczości 1024 x 768

Free Domain Name
Register a free domain name with .co.nr extension (such as www.YourName.co.nr) that comes with free URL redirection, URL cloaking and path forwarding, meta-tags, FavIcon and Google Webmaster tools support, kill-frame feature, NO forced ADS at all, and more.

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
Ciechocinek hotele spa