Asef - 2008-03-03 16:24:42

… tak przynajmniej zapewniają rosyjscy naukowcy. Zdania na ten temat są podzielone, jednak uczeni z Instytutu Stekłowa w Moskwie są zdania, iż eksperyment, który mają zamiar przeprowadzić w maju tego roku w Genewie może otworzyć drzwi dla gości z przyszłości.

Czy powstanie pierwsza w świecie machina czasu? Czy w ciągu następnych trzech miesięcy uda się otworzyć tunel do przyszłości? Rosjanie zapewniają, że tak...




Uważają, iż eksperyment jądrowy, który zamierzają przeprowadzić w maju w podziemnych tunelach w Genewie stworzy ku temu odpowiednie możliwości.

Europejska Organizacja ds. Badań Jądrowych (CERN) ma nadzieję, iż test, którego celem jest odtworzenie warunków, jakie miały miejsce w miliardowych częściach sekundy po „Wielkim Wybuchu”, rzuci wiele światła na tajemnicę narodzin kosmosu.

Jednak Irina Arefieva oraz Igor Wołowicz z moskiewskiego Instytutu Matematycznego im. Stekłowa mówią, iż dodatkowo, dzięki eksperymentowi, w którym maleńkie cząsteczki zderzać będą się ze sobą z prędkością światła, otworzone zostaną drzwi dla gości z przyszłości.

Zgodnie z teorią względności Einsteina, duża ilość materii i energii spowoduje zaburzenia w czasie i przestrzeni, które ją otaczają.

Jeśli energii jest odpowiednio dużo albo wystarczalna jest masa, można zakłócić bieg czasu i stworzyć tzw. „wormhole” („robaczą dziurę”) – czasowy tunel między przyszłością a teraźniejszością.

Jednak dr Brian Cox – członek CERN i główny brytyjski ekspert w fizyce cząsteczek jest nastawiony sceptycznie do twierdzeń Rosjan nazywając je niczym więcej jak tylko „ciekawą fantastyczno-naukową historią”.

- Zderzenia promieni kosmicznych mają tworzą znacznie więcej energii niż my kiedykolwiek będziemy zdolni wyprodukować – dodaje. Dochodzi do nich nieprzerwanie od pięciu miliardów lat a od tego czasu nie pojawili się żadni goście z przyszłości. Stephen Hawking zasugerował, że prawdopodobnie przyszłe teorii odnośnie grawitacji kwantowej wykluczą tą możliwość, między innymi z racji tego, że wszechświat podąża regularną drogą, a czymś takim nie jest już podróż w przeszłość.

Jak na razie przychodzi jedynie czekać na wyniki badań rosyjskich naukowców.

Serwis NPN

pokoje w ciechocinku Komornik Wilanów