Niedzwiedz - 2008-02-13 16:02:08

Kod świętego Graala odczytany?


Graal, według tradycji, jest kielichem, z którego Jezus Chrystus pił wino podczas Ostatniej Wieczerzy, zaś Józef z Arymatei zbierał do niego krew cieknącą z ran Chrystusa. Miejsce ukrycia Graala owiane jest ścisłą tajemnicą.
Całkiem niedawno, pod koniec listopada 2004 roku, para brytyjskich kryptologów, Oliver i Sheila Lawnowie, ogłosiła, iż udało im się odczytać kod wiodący do Graala, wyryty na pomniku pasterza w Shoughborough, w hrabstwie Staffordshire.

Wątpliwości

Pojawiły się spekulacje, jakoby Lawsonowie mieli być tylko kolejną parą szarlatanów żądnych sławy i rozgłosu - warto jednak wspomnieć, że w czasie II wojny światowej pracowali oni w brytyjskim ośrodku kryptologicznym Bletchley Park w Buckingamshire, między innymi nad niemiecką maszyną szyfrującą "Enigma".

Tajemniczy napis

Kluczem do odnalezienia ma być napis wyryty na wspomnianym pomniku pasterza w Shoughborough. Od wielu dziesięcioleci napis ten spędza sen z powiek wielu badaczom, wśród próbujących go odszyfrować był podobno sam Karol Darwin. Tymczasem, jak zapewnia Oliver Lawn, odczytanie tego kodu jest trudniejsze od złamania szyfru "Enigmy".
Przyjrzyjmy się samemu pomnikowi. Zamówił go w 1748 roku Thomas Anson, ówczesny lord Lichfield. Jego wykonawcą był francuski artysta Nicholas Poussin. Według nieoficjalnych źródeł, był on tajnym mistrzem zakonu templariuszy. Warto w tym miejscu wspomnieć, że do tegoż zakonu należeli również Leonardo Da Vinci, Victor Hugo oraz Isaac Newton, a także wiele innych mniej lub bardziej znanych osobistości świata nauki i kultury.
Wyrty na pomniku napis ma być podobno przesłaniem od tajnego stowarzyszenia o nazwie Klasztor Syjonu, w którego skład wchodzą templariusze, od ponad 700 lat w ukryciu czuwający nad Graalem. Klasztor Syjonu z kolei ma być organizacją kierującą światowym spiskiem, mającym na celu ukrycie prawdy o następcach Jezusa. Według tej koncepcji, Chrystus nie umarł na krzyżu, ale razem ze swoją matką Marią oraz Józefem z Arymatei i żoną Marią Magdaleną przedostał się z Jerozolimy do Galii, czyli dzisiejszej Francji (przypomnijmy - właśnie we Francji powstał zakon templariuszy). Potomstwo Jezusa i Marii Magdaleny dało początek frankońskiej dynastii Merowingów, która do dziś w tajny sposób włada światem.

Gdzie szukać św. Graala?

Oliver i Sheila Lawnowie twierdzą, że złamali kod, nie poinformowali jednak, gdzie spoczywa Graal, ani czym on właściwie jest.
Z działalnością templariuszy wiążą się też podziemia odkryte na początku stycznia 2005 roku w mieście Hertford. Stanowią one komory wraz z tunelami łączącymi dawny zamek i kilka punktów w mieście, między innymi kościół pod wezwaniem Świętej Marii. Badania były prowadzone przez archeologów, geologów i historyków Uniwersytetu Londyńskiego.
Według ich ustaleń, tunele mogą być drogowskazem do miejsca, w którym spoczywa święty Graal. Miejscowe podania przekazywane z pokolenia na pokolenie mówią, że templariusze, po rozwiązaniu zakonu przez papieża, ukryli swoje skarby właśnie w okolicach Hertford. Wśród nich mógł się znajdować również święty Graal. Czy napis rozszyfrowany przez brytyjskich kryptologów rzeczywiście prowadzi do świętego kielicha?

Z Ziemi Świętej do Wielkiej Brytanii

Prześledźmy teraz drogę świętego Graala z Jerozolimy do Wielkiej Brytanii. Odkrycie Graala przypisywane jest cesarzowej Helenie, matce cesarza Konstantyna. Miała ona w 327 roku nakazać przeniesienie Graala z grobu Jezusa do Rzymu.
Gdy w 410 roku barbarzyńcy zaatakowali Rzym, Graala przewieziono do Wielkiej Brytanii, którą nadal okupowali Rzymianie. Ukryto go w mieście Yiroconium, w dzisiejszym hrabstwie Shropshire, powierzając opiece miejscowego króla. Był to mityczny Król Artur.
Mimo upadku Camelotu i arturiańskiego władztwa Graal nadal pozostał w Wielkiej Brytanii, tyle że w ukryciu.
Po podbiciu wysp brytyjskich przez Wilhelma Zdobywcę, dawne ziemie Artura oraz Graal dostały się w ręce normandzkiego szlachcica Payna Peverila, stając się odtąd rodowym skarbem Peverilów. Ślad Graala urwał się ostatecznie w XIX wieku wraz z bezpotomną śmiercią ostatniego z Peverilów.

Co się stało z Graalem?

Spokrewniony z rodem Peverilów brytyjczyk Walter Langham w latach 20. XX wieku w ruinach kaplicy w Hawkstone Park odnalazł starożytny pucharek, wykonany z zielonego onyksu. Uznał (a za nim wielu badaczy), że to Graal cesarzowej Heleny.

Czym jest Graal?

Graal Heleny nie jest jedynym naczyniem uważanym za kielich z Ostatniej Wieczerzy. Tak naprawdę nie wiadomo nawet, jak Graal wygląda oraz czym w rzeczywistości jest. Czy jest drewniany, czy cynowy? Czy jest oprawiony w złoto i drogocenne kamienie, jak kielich królów Aragonii przechowywany do dziś w hiszpańskim kościele?
WIelu badaczy podkreśla mistyczne znaczenie Graala. Jest on swoistą ideą, metaforą odkupienia, symbolizowaną przemianą wina w krew, a nie - jak się powszechnie sądzi - kubkiem, z którego Jezus miał pić wino w trakcie Ostatniej Wieczerzy.
Wciąż pozostaje zagadką miejsce ukrycia świętego Graala. Jeśli jednak stanowi on metaforę, to każdy z nas ma szansę odkryć go osobiście w duchowym doznaniu.

Marek "Ivellios" Sęk
Źródła informacji: "Czwarty wymiar", "Z archiwum NIE DO WIARY"

komornik apelacja warszawska